Scena na Dywanie: Chór Apasjonata

26 maja o godz. 17.20 na Scenie na Dywanie wystąpi Chór Apasjonata.

zd1

Chór ,,Apasjonata” powstał w 2009 r. Od początku swojej działalności bierze czynny udział w uroczystościach na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, w szczególności w wydarzeniach związanych z działalnością Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chór występuje także poza macierzystą uczelnią, uczestnicząc w licznych wydarzeniach artystycznych organizowanych na Dolnym Śląsku.

Ważnymi wydarzeniami dla „Apasjonaty” był udział w koncercie w ramach 47. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, oraz w obchodach Dni Europy na scenie letniej Wrocławskiego Teatru Lalek w 2013 i 2014 roku. W 2013 roku zespół uświetnił swoimi występami obchody jubileuszu 5 lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, a w czerwcu 2014 otrzymał III nagrodę podczas VII Ogólnopolskich Juwenaliów UTW w Warszawie. W 2014 roku warto odnotować także udział chóru w prestiżowym koncercie w ramach organizowanych we Wrocławiu Światowych Dni Muzyki (ISCM World Music Days 2014).

W 2015 roku zespół zdobył I nagrodę w organizowanym przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski konkursie „Bo radość jest w nas”, a we wrześniu otrzymał Brązowe Pasmo w kategorii otwartej i nagrodę specjalną za „prawdziwą radość śpiewania” podczas Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie.

W maju 2016 roku „Apasjonata” wystąpiła w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie podczas IV Europejskiego Festiwalu Piosenki Esperanckiej zdobyła I nagrodę w kategorii chórów senioralnych, w czerwcu zaś zdobyła III nagrodę na IX Ogólnopolskich Juwenaliach UTW III Wieku. Zespół wziął udział w projekcie Singing Europe 2016, w ramach którego wraz z innymi uczestnikami projektu wystąpił na Stadionie Miejskim we Wrocławiu dla wielotysięcznej publiczności. 2016 rok „Apasjonata” zakończyła udziałem w XVIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Żarowie (gdzie otrzymała wyróżnienie), prezentacją programu słowno-muzycznego „Witaj, Wolności Aniele!” we wrocławskich kościołach i koncertami kolędowymi w Imparcie i na macierzystej uczelni.

W czerwcu 2017 roku chór wziął udział w 52. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, gdzie otrzymał brązowy dyplom.

Obecnie chór liczy 35 osób. Wykonuje utwory polskich i zagranicznych kompozytorów, zazwyczaj w układzie 3- lub 4-głosowym. Od marca 2013 roku zespół pracuje pod kierownictwem Bartosza Jugo.

Foto i tekst: materiały zespołu