Nowe wystawy na Podwórku

wychivandrejkow2

Od 8 stycznia przestrzeń nad głowami gości Podwórka wypełniają kolaże z cyklu „Powidok” Andrzeja Pawełczyka, a w Galerii Jednego Obrazu prezentujemy obraz „Wychowanek IV” Arkadiusza Andrejkowa (na zdjęciu). Kuratorem wystaw jest Mateusz Beźnic.
Prace oglądać można do 6 kwietnia 2016r.

ARKADIUSZ ANDREJKOW
wychivandrejkowUrodzony w 1985r. w Sanoku, w latach 2005-2008 odbył studia licencjackie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sanoku – kierunek edukacja plastyczna, następnie, do roku 2010, uzupełniające studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego – kierunek edukacja plastyczna. Autor wielu wystaw indywidualnych i grupowych. Tworzy graffiti i malarstwo studyjne.

Jak pisze o nim kurator wystaw Mateusz Beźnic: – Swoją twórczością nie zakłóca przestrzeni, nie demoluje, nie krzyczy, a wzbogaca ją, współgra i odkrywa – będących tu od zawsze, wydawałoby się – ciepłych, wyrozumiałych, niemych obserwatorów. I namawia: – Zwolnijmy na chwilę przed obrazem Arkadiusza Andrejkowa – w tym przypadku odwrotnie: dajmy się poobserwować przez patrzącą na nas z płótna postać.

ANDRZEJ PAWEŁCZYK
YPawelczyk1Urodzony w 1964 r., studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dyplom w 1992 r. Tworzy w obszarze performance, architektury i sztuk wizualnych. Porusza zagadnienia związane z tożsamością i społecznymi funkcjami sztuki na pograniczu kulturowym.Jako performer zrealizował ponad sto performances, uczestnicząc w festiwalach i przeglądach sztuki na terenie Polski i krajów europejskich. Zrealizował wiele projektów z zakresu sztuki użytkowej: plakatów, książek unikatowych i typografii. Przez dwadzieścia lat współprowadził Pracownię Projektowania Architektonicznego i jako projektant ma w dorobku liczne realizacje architektoniczne obiektów mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej i małej architektury. Twórca i kurator Galerii Sztuki Współczesnej-ms44 w Świnoujściu, w której zrealizował kilkadziesiąt projektów kuratorskich. Od roku 2013 prezentuje w niej najciekawsze wydarzenia w sztuce i realizuje projekty dotyczące kultury w kontekście społecznym. Współpracuje z partnerami niemieckimi, realizując interdyscyplinarne projekty polsko-niemieckie. Mieszka w Świnoujściu, na wyspie Uznam.

Cyfrowe kolaże Pawełczyka również pytają o naszą obecność w nowoczesnym, technologicznym świecie, o nasze w nim miejsce. Czy jest/będzie to wyzwolenie i szczęście czy wręcz przeciwnie? Cały prezentowany cykl „Powidok” został stworzony przez artystę dla przestrzeni teatru z jego charakterystycznym językiem opartym na literackim symbolu – czytamy w katalogu wystawy.


Arkadiusz Andrejkow, Wychowanek IV, olej, spray na płótnie, 210 x 350 cm, 2015
Foto archiwum artysty

Andrzej Pawełczyk, Y, akwarela, piórko, tusz, fotografia, makiety, techniki cyfrowe, skan, druk na papierze, 130 x 300 cm, 2015
Foto archiwum artysty